פירושים מחברים והשפעתם על היכולת לחשוב, לחלום ולהיות

ביום העיון בכוונתי לנסות ולהדגים אי במטופלים הסובלים מהפרעה קשה בחשיבה המטופלים בפסיכותרפיה פסיכואנליטית אינטנסיבית וממושכת, תחושת ה'היות' המתמשכת שלהם (GOING ON BEING), כמו גם יכולתם לחשוב ולחלום, מושפעות  באופן ישיר ומיידי באמצעותם של פירושים מחברים.

לפירוש המחבר שני מאפיינים מרכזיים:

המאפיין הראשון הוא שהפירוש המחבר גורם למטופל להרגיש מוחזק ובכך לחזור ולהתקיים (גם אם באופן זמני) בחוויית 'היות' מתמשכת (GOING ON BEING).

המאפיין השני הוא שהפירוש המחבר יוצר יחידת מטפל-מטופל בעלת פונקציית אלפא (ALPHA-FUNCTION) מתפקדת, ובכך מאפשר (גם אם באופן זמני) למטופל לחלום ולחשוב.

מתוך הבנה זו משתמעת ההנחה שבטיפול הפסיכותרפי משוחזרים בהעברה באופן מיידי ועוצמתי יחסי התלות המוקדמים של המטופל עם סביבתו, כולל הפחדים, החרדות וההגנות הנלוות למצב זה, כשהסימפטומטולוגיה הפסיכיאטרית שלו מהווה ביטוי של חסר בהחזקה ובהכלה שלו.

היצמדותם של מטופלים אלה לטיפול הפסיכותרפי הארוך, המתיש ולמשך תקופות ארוכות גם מתסכל (למטופל ולמטפל), הינם למיטב הבנתי ביטוי לכמיהה ולחיפוש הנואש והבלתי מתפשר שלהם אחר אותה החזקה והכלה אנושית ראשונית, כשיכולתו של המטפל לתרגם את אותה הכלה והחזקה לפירושים מחברים, כמו גם קבלת האחריות כשהוא אינו מצליח בכך, מהווה את אחד המרכיבים המרכזיים של טיפולים אלה.

במהלך יום העיון אביא דוגמא קלינית שלמיטב הבנתי מדגימה איך פירוש מחבר משפיע באופן ישיר ומיידי על יכולת החשיבה והחלימה, כמו על תחושת ה'היות' המתמשכת של מטופל שהגיע לטיפול בעיצומו של משבר פסיכוטי חריף ומאז סובל מהפרעה קשה בחשיבה ובחוויית ה'היות' המתמשכת שלו.

ד"ר אילן אמיר, פסיכיאטר ופסיכואנליטיקאי מנחה בחברה הפסיכואנליטית בישראל, מורה בתכנית לפסיכותרפיה של אוניברסיטת תל אביב ויו"ר ועד עמותת "לכל נפש." 

נשמע מעניין?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

סמינרים וקבוצות למידה שיכולים לעניין אותך

פסיכואנליזה ומרקסיזם

פסיכואנליזה ומרקסיזם – התבוננות בסבל האנושי משתי נקודות מבט המרקסיזם

שילוב CBT בעבודה טיפולית דינמית עם ילדים ונוער

שילוב CBT בעבודה טיפולית דינמית עם ילדים ונוער הטיפול הקוגניטיבי

מיינדפולנס ושילובו בתחום הטיפולי

סדנת מבוא בנושא מיינדפולנס ושילובו בתחום הטיפולי השתלמות זו נועדה

"שם האבא'לה"

לחזור ולדבר על אבא: סמינר על אבהות ואבאהיות רועי סמנה,