על הקשר בין שונות קצב לב למאפיינים פסיכולוגיים

קצב לב מושתת בראש וראשונה על סיבי הסינוס בתוך הלב שנותנים את האות לפעימות קצובות. עם זאת ערור סימפתטי רגשי או פיזיולוגי יגרום לעלייה בקצב לב, ועירור פרסימפתטי יגרום להאטה בקצב הלב. באדם בריא יש שיח דינמי מאוד בין הסיבים הקוצבים של הלב לבין המוח בדמות המערכת האוטונומית (הסימפתטית והפרסימפתטית) וכתוצאה מכך יש שונות בקצב הלב ברמה של עשיריות השנייה. ככל שמאטים את הנשימה ונושמים באופן סרעפתי יותר, שונות קצב הלב עולה, ולרוב יש עלייה בתחושת רוגע ומצב רוח חיובי. שונות קצב לב התגלתה כבר לפני 30 שנה בתור מנבאת של בריאות, אריכות ימים, וחוסן לבבי. מסתבר שכאשר אנשים מנסים באופן מודע או לא מודע לווסת רגש שלילי, יש עלייה בשונות קצב הלב, עד כדי כך שחוקרים מסויימים מתייחסים לוויסות רגש שלילי ולשונות קצב לב בתור מושגים נרדפים.

מדד מעניין במיוחד מבחינה פסיכולוגית של שונות קצב לב הוא "קוהירנטיות". קוהירנטיות היא מדד של האופן שבו המערכת הסימפתטית והפרסימפתטית עובדות בתיאום זו עם זו. ישנה התערבות יעילה מאוד במשוב ביולוגי להגברת הקוהירנטיות של שונות קצב הלב, שפותחה  לראשונה ע"י פסיכולוג פיזיולוגי בארה"ב, ושודרגה ע"י פסיכולוג קליני ישראלי. אוכל להדגים את פעולתה במהלך ההרצאה. זוהי התערבות שמראה שיפורים דרמטיים במהלך ביצועה, אם כי ההכללה והשימור של שיפורים אלו עדיין נתונים בוויכוח.

אציג תוצאות מחקרים שלי שבוצעו במעבדה ברופין עם משתתפי מחקר מעמק חפר שמראים קשר בין תכונות אישיות לבין רמת שונות קצב הלב ובפרט קוהירנטיות. ממצאים מסוג זה מחזקים את הטענה שיש בשונות קצב לב משום ממשק גוף-נפש חשוב מבחינה פסיכולוגית.

פרופ' עדה זוהר, פסיכולוגית קלינית וחוקרת הקימה את תכנית המוסמך בפסיכולוגיה קלינית ברופין ושירתה בתור הדיקן הראשון של בית הספר למדעי החברה והקהילה ברופין. תחומי המחקר שלה נוגעים בממשק גוף ונפש, אישיות ובריאות.

נשמע מעניין?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

סמינרים וקבוצות למידה שיכולים לעניין אותך

פסיכואנליזה ומרקסיזם

פסיכואנליזה ומרקסיזם – התבוננות בסבל האנושי משתי נקודות מבט המרקסיזם

שילוב CBT בעבודה טיפולית דינמית עם ילדים ונוער

שילוב CBT בעבודה טיפולית דינמית עם ילדים ונוער הטיפול הקוגניטיבי

מיינדפולנס ושילובו בתחום הטיפולי

סדנת מבוא בנושא מיינדפולנס ושילובו בתחום הטיפולי השתלמות זו נועדה

"שם האבא'לה"

לחזור ולדבר על אבא: סמינר על אבהות ואבאהיות רועי סמנה,